Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen: “Kovid aşısını koyacak yerimiz yok!”
Haberler

AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen: “Kovid aşısını koyacak yerimiz yok!” 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Kovid-19 aşıları ASM’lere yönlendirilirse koyacak, saklayacak dolabımız yok, aşı yapacak yeterli personelimiz de yok!” dedi.

Kovid-19 aşısı ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan henüz resmi bir açıklama gelmediğini, planlamalar konusu hakkında da bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen Başkan Dr. Sezen şunları söyledi:

Kovid-19 aşısı gelse aşı, nerede, nasıl, hangi şartlarda yapılacak belli değil. Şu an dolaplarımızda zatürre, bebek, gebeler için kullanılan aşılar mevcut. Ayrıca okul çağı aşıları da (Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tetanos…) var. Okul çağı dönemi aşıları daha önce 6 ay içerisinde yapılıyordu. Şimdi Bakanlık bu aşıları 1 ay içinde yapmamızı istedi. Yani dolap kapasitelerimiz dolu. Kovid-19 aşısı gelse koyacak yerimiz yok. Ve aşılar için belli bir soğuk zincirin uygulanması da şart. Net bir plan önümüze sunulmadı. Bizler planlamanın içinde yer almak istiyoruz…

Dr. Sezen ayrıca, aşı geldiğinde çok hızlı bir şekilde aşılamanın yapılması gerektiğini de ifade ederek, “Aşının çoklu merkezlerde yapılması lazım. ‘Hastaneler, Verem Savaş Dispanserleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri’ gibi… Ya da belli merkezler oluşturulabilir. Spor salonları, stadyum, okullar… Kayıt sistemlerinin de kurulması şart. Tıbbi atıkların toplanması, uygulayıcı kişilerin planlanması… Ancak ne yapılacağı konusunda bilgimiz yok…” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *