Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

Alevi köylerinin işaretlendiği haritayı yayınlayan doktor hakkında soruşturma
Haberler

Alevi köylerinin işaretlendiği haritayı yayınlayan doktor hakkında soruşturma 

Tokat’ta hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada Alevilerin yaşadığı köylerin yanına kırmızı harflerle ”Alevi” yazıldığı görüldü. Tokat İl Sağlık Müdürlüğü değişikliğin doktor tarafından yapıldığını duyurdu.

Tokat’ta Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada Alevi köylerinin kırmızı renkle ‘Alevi’ diye işaretlendiği ortaya çıktı. Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, bakanlığın böyle bir haritası olmadığını ve harita üzerinde değişiklik yapan doktor hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Tokat’ta yerel yayın organı “Anadolu’nun Sesi Tokat” sitesinde yer alan habere göre, Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Arısu köyü Eskici mahallesinde rahatsızlanan bir kadın ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Hastanın İstanbul’da yaşayan oğlu annesinin sağlık durumunu öğrenmek için aradığı hastanede bir doktor hangi köyden olduklarını öğrenmek için Almus’un köylerini gösteren bir harita gönderdi. Hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığı’nın logosunun olduğu haritada Alevilerin yaşadığı köylerin yanına kırmızı harflerle ”Alevi” yazıldığı görüldü. Haritanın kim tarafından ne amaçla hazırlandığı bilinmezken, Alevilerin yaşamadığı köylerin yanında hiçbir ifadenin olmaması dikkat çekti.

Doktor hakkında soruşturma başlatıldı.

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, tepki çeken harita hakkında bir açıklama yaparak doktor hakkına soruşturma başlatıldığını bildirdi.
İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:
“Bazı internet sitelerinde yer alan ‘Sağlık Bakanlığı logolu haritada Aleviler fişlendi’ başlıklı haberler üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür. Söz konusu açıklamada, “Tokat Almus Toplum Sağlığı Merkezinde görevli bir hekimin, merkezde asılı olan Almus ve köylerini gösteren haritanın fotoğrafını çektiği ve şahsi telefonundaki bu fotoğraf üzerinde değişiklikler yaptığı anlaşılmıştır. Hekim, beyanında Almus ilçesinin kültürünü ve köylerin eski isimlerini öğrenebilmek için haritada bu değişiklileri yaptığını ifade etmiştir. Haberlerde iddia edildiğinin aksine, müdürlüğümüzde ya da bağlı sağlık tesislerimizde böyle bir harita bulunmamaktadır. İlgili personel hakkında müdürlüğümüzce idari soruşturma başlatılmıştır.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *