Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

ARALIK AYINDA TOPLUMUN BÜYÜK BÖLÜMÜ HASTALIĞI GEÇİRMİŞ OLACAK
Haberler

ARALIK AYINDA TOPLUMUN BÜYÜK BÖLÜMÜ HASTALIĞI GEÇİRMİŞ OLACAK 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarda ülkemizdeki Kovid-19 salgınının geleceği hakkında öngörüde bulundu. Dünya’da ve Türkiye’de hala ciddiyetini koruyan pandeminin önümüzdeki aylarda yayılma hızının azalacağının ve Ocak ayında bir rahatlama yaşanacağının müjdesi verdi.
Öngörülen takvime göre İstanbul’daki vaka artışlarının bir süre daha devam edeceği bekleniyor. Şuanda İstanbul’daki bağışıklık oranının yüzde 25’i bulduğu söyleniyor. Vaka artışlarının kontrol altına alınamaması ve devamı halinde İstanbul’da ve bazı şehirlerde önlemlerin tekrar gündeme geleceği de belirtildi.
Türkiye için çizilen takvimde aralık ayı ortalarında bağışıklık oranının yüzde 40’lara ulaşacağı düşünülüyor. Pandeminin sona ermesi için ise bağışıklığın yüzde 60’lara ulaşmış olması gerekli. Toplumsal bağışıklık ve alınan önlemler sonucu aralık sonunda vaka artış hızının duraklaması bekleniyor.
Ocak ayında ise rahatlama bekleniyor. Ülkemizdeki aşı çalışmaları da ocak ayında başlayacak. Öncelikle 5 milyon doz Çin aşısı ardından ABD ve Almanya aşıları kullanılacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *