Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

Diş Hekimleri: Evde Yapılan Aşılamada Gelişebilecek Acil Durumlara Müdahale, Görev ve Yetkimiz Dışında
Haberler

Diş Hekimleri: Evde Yapılan Aşılamada Gelişebilecek Acil Durumlara Müdahale, Görev ve Yetkimiz Dışında 

Kamu Diş Hekimleri Derneği’nin Twitter hesabı üzerinden yaptığı, evlerde yapılan aşılamada diş hekimlerinin görevlendirilmemesi gerektiğine yönelik açıklamada, Covid-19 aşılarının da diğer aşılar gibi hastane ve aile sağlığı merkezlerinde yapılması gerektiği ifade edildi. Diş hekimlerinin yetkisinin ağız ve çene dokularıyla ilgili olduğu vurgulandı.

Aşının hastane ve ASM’lerde yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda ise aşı ekiplerinde acil müdahale yetkisi ve yetisine sahip tıp hekimlerinin bulunmasının sağlanmasının hayati önemde olduğu açıklamada ifade edildi.

“Diş hekimlerinin özel kanunu 1219 sayılı yasadır 1593 sayılı kanun geneldir. Normlar hiyerarşisinde õzel kanun öndedir. Evleviyet ilkesi ile çıkarım ancak yazılı bir madde yoksa yapılmalıdır” ifadesiyle diş hekiminin yetkilerinin ağız ve çene dokularıyla ilgili olduğu belirtildi.

Diş hekimlerinin daha pandeminin daha önceki süreçlerinde filyasyon ve sürüntü gibi görevlerde meslek tanımının dışında çalıştığı ifade edildi. Ancak aşı yapma konusunda tıp hekimleri mevcut olduğu halde diş hekimlerinin görevlendirilmesinin yanlış olduğu, aşının doğru meslek grupları tarafından yapılmasının yasal bir zorunluluk olduğu vurgulandı. Hasta sağlığı için nitelikli ve güvenli bir ortam hazırlanmasının önemine dikkat çekildi.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *