Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

Dr. Ali Menekşe
Sağlık Şehitleri

Dr. Ali Menekşe 

Dr. Ali Menekşe (04.02.2008):

15 Ocak 2008’de ruh sağlığı bozuk bir hastası tarafından vuruldu. Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde çalışan 51 yaşındaki Doktor Ali Menekşe, astım-bronşit tedavisi gören hastasının ensesine ateş etmesi sonucunda ağır yaralandı. Yoğun bakıma kaldırılan Menekşe’ye, beyne gelen kurşunun tahribatı nedeniyle müdahale yapılamadı. Daha sonra Menekşe hava ambulansıyla Ankara’ya getirilerek tedavi altına alındı, ancak yapılan müdahalelere rağmen kurtulamadı. Menekşe, 4 Şubat günü hayata gözlerini kapadı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ali Menekşe’nin (51) vasiyetnamesi, evraklarını toplayan ailesi tarafından tesadüfen bulundu. 16 Ocak 2001 tarihinde kaleme aldığı vasiyetinde “Ölümün ne zaman geleceğinin bilinmediğini” söyleyerek başlayan, eşi Zeynep ile biri tıp fakültesinde diğeri ortaokulda okuyan oğulları Furkan ve Fatih’e “ihtiyaç sahiplerini gözetin” diye vasiyet bırakan Menekşe, varislerinden kazancının yüzde yirmisini koyduğu “hayır zarfı”nın devam ettirilmesini istedi. Menekşe’nin kaderini önceden gören vasiyeti aileyi yeniden yasa boğdu. Menekşe vasiyetinde, “Kazancınız iyiyse bu hayır zarfı devam etsin. Ben kazandığımın yüzde yirmisini koyuyordum. Siz de durumunuza göre ihtiyaç sahiplerini gözetin. Bugün var isek yarın yokuz. Ölümün ne zaman geleceği belli değil.” dedi.

“Ne verirsen elinle o da gider seninle. Allah ahiretimizi hayırlı etsin. Zarftaki alacaklar (verilen borçlar) karşılıksız (hayır) olarak verilmiştir. Çok büyük zaruret olmadıkça istenmeyecektir. Karşı tarafın durumu iyi olursa kendi rızasıyla öderse alınan iadelerin gene ihtiyaç sahiplerine karşılıksız verilmesi önemle rica olunur. Ama ihtiyacınız olursa, yeniden durumun değerlendirilmesi hakkı size kalır. Çünkü artık bana soramayacaksınız.”

Vasiyetinde çocuklarına nasihat veren Menekşe “Bahtınız açık, yüzünüz aydınlık olsun. Rabbim sizleri her türlü kötülüklerden korusun, ihlaslı hayatın gerçek anlamını idrak eden, ahiret yolculuğuna hazırlanmayı gaye edinen kullardan eylesin. Akrabayı ve yoksul ihtiyaç sahiplerini gözetin” dedi. Menekşe vasiyetini, “Üzülmeyiniz ve mahzun olmayınız. Allah’a güveniniz. Yarın elbet bizimdir. Gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir” diyerek bitirdi.

İyilik yapar gibi görünmeyen, iyilik yapıp görünmeyen güzel insan; mekânın cennet olsun…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *