Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Kurucusu Prof. Dr. Hızır Alp Vefat Etti
Haberler

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Kurucusu Prof. Dr. Hızır Alp Vefat Etti 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi, aynı zamanda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Nöroşirürji Anabilim Dalı Kurucusu Prof. Dr. Hızır Alp 87 yaşında vefat etti.

Prof. Dr. Hızır Alp 1933 yılında Van’da dünyaya geldi. Orta ve lise öğrenimini Van’da tamamladı. Van Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime başladı. 1959 yılında tıp eğitimini tamamladı. Bir yıl süreyle GATA’da staj ve arkasından Eskişehir Hava Hastanesi’nde uçuş hekimliği eğitimine katıldı.

1960 yılında Diyarbakır 8. Ana jet üssünde uçuş hekimi olarak görev yaptı. 1963-1970 tarihlerinde Genel Cerrahi ve Nöroşirürji dalında eğitim aldı. 1970-1977 tarihlerinde Eskişehir Hava Hastanesi’nde nöroşirürjiyen olarak görev yaptı. 1975 yılında Nöroşirürji Doçenti olarak görevine devam etti. 1977 yılında askerlikten ayrıldı. 1977-1979 tarihleri arasında Ankara Numune Hastanesi’nde Nöroşirürji klinik şefi olarak çalıştı.

1979 yılında Ankara İdari İktisadi Bilimler Akademi Başkanlığının teklif ettiği Tıp Fakültesi kurulmasına yönelik görevi kabul etti. Aynı yıl içinde, kurucu üyelerin seçilmesi ve hastane bulunması işlevini yerine getirdi. 1979 Eylül ayında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi aktif hale getirildi.

1982 yılında Profesör olan , 1999 tarihine kadar nöroşirürji bölümünde, ayrıca hastanenin yeni ünitelerin kurulması ve gelişmesi için çalıştı.

Merhum Alp’ın cenazesi bugün Ankara da toprağa verilecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *