Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

İstanbul Tıp Fakültesi KardiyoOnkoloji Polikliniği Açıldı
Haberler

İstanbul Tıp Fakültesi KardiyoOnkoloji Polikliniği Açıldı 

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi KardiyoOnkoloji Polikliniği; 7 Ağustos 2020 Cuma günü, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek tarafından; hastane yöneticileri, fakülte öğretim üyeleri ve misafirlerin katıldığı törenle hizmete açıldı.

KARDİYOONKOLOJİ NEDİR?

KardiyoOnkoloji kanser tanısı konan hastalara uygulanacak cerrahi, kemoterapi ve radyoterapini kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisini inceler. Ana hedefi, kansere karşı uygulanan tedavinin tamamlanması ve ortaya çıkabilecek yan etkilerin olabildiğince erken tanınarak engellenmesidir.

KANSER TEDAVİLERİNDE KULLANILAN İLAÇLAR KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar; kalp kasını dolaylı yoldan ya da doğrudan etkileyip, kalbin kasılma gücünü azaltarak kalp yetersizliğine, koroner arter hastalığı ve damar spazmlarına, kalp kapak hastalıkları ve yüksek tansiyona, ileti sistemini etkileyerek kalp atışı düzensizliklerine (aritmiler), pulmoner hipertansiyona, tromboembolik hastalıklara, periferik arter hastalıklarına, inme ve kalp zarı hastalıklarına (perikardit) yol açıyorlar. Bu durum kanser tedavisinin direkt kardiyotoksik etkisinin sonucu olarak ortaya çıkabiliyor ya da özellikle geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinin varlığında, hızlanmış kardiyovasküler hastalık gelişimine bağlı olabiliyor.

Kanser tedavisine bağlı bu yan etkilerin uzun dönem sonuçlarının tahmin edilememesi, kalp ve damar hastalıklarının yetersiz ya da yanlış tanısıyla sonuçlanmaktadır. Bu da istenmeyen yan etkilerin önlenememesi ya da potansiyel olarak hayat kurtarıcı olan kanser tedavisine gereksiz ara verilmesine neden olmaktadır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *