Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

Pfizer/Biontech Covid-19 Aşı Şişelerinde Ekstra Doz Tartışması
BioNTech Pfizer
Haberler

Pfizer/Biontech Covid-19 Aşı Şişelerinde Ekstra Doz Tartışması 

Pfizer ve BionNTech ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısı “Comirnaty”den 6.dozun çıkarılabildiğinin fark edilmesi üzerine Avrupa İlaç Ajansı bir şişeden 5 yerine 6 doz çıkarılması tavsiyesinde bulundu. Pfizer; ekstra doz çıkarılması üzerine FDA’ya acil kullanım onayındaki bir şişenin “5 doz içerdiği” ifadesini “6 doz” olarak değiştirtti ve şimdiye kadar kullanılan ekstra dozları hesaplayarak bir sonraki sefer daha az flakon göndereceğini açıklarken Temmuz sonuna kadar taahhüdü olan 200 milyon doz aşı için 6.dozu da sayacağını belirtti.

Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısı “Comirnaty”den ilk başlarda bir şişeden 5 doz çıkarılırken Aralık ayında eczacılar tarafından 6.dozun çıkarılabildiği farkedilmişti. Avrupa Birliği’nin ilaç düzenleyici Avrupa İlaç Ajansı(EMA)  aşının bir şişesinden 5 yerine 6 doz çıkarılması tavsiyesinde bulunurken; EMA’nın İnsan Kullanımı için Tıbbi Ürünler Komitesi (CHMP), her flakonun 6 doz aşı içerdiğini açıklığa kavuşturmak için Comirnaty için ürün bilgilerinin güncellenmesini tavsiye etti.

EMA tarafından yapılan açıklamaya göre bir şişeden fazladan doz çıkarılabilmesi daha fazla kişinin aşılanmasını sağlayacak.

Bir şişeden 6 doz nasıl çıkarılır?

Bir şişeden 6 doz çıkarmak için düşük ölü hacimli şırıngalar ve iğneler kullanılmalı. Düşük ölü hacimli şırınga ve iğne kombinasyonunun ölü hacmi 35ml’den az olmalı. Standart şırınga ve iğneler 6.dozu çıkarmada yetersiz kalabilir.

5.dozdan sonra flakonda kalan aşı miktarı tam doz(0.3ml) için yetersiz ise flakon ve içeriği atılmalı. Tam dozu sağlamak için birden fazla flakondan toplama yapılmamalı.

Comirnaty’yi pazarlayan şirket, ilgili tedarikçilerle birlikte düşük ölü hacimli şırıngaların ve iğnelerin bir listesini yayınladı.

 “Comirnaty” hakkında

Comirnaty, Türk bilim insanı Prof.Dr.Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 aşısıdır.

16 yaş üstündeki kişilere uygulanabilen aşı SARS-CoV-2 virüsünden protein üreten mRNA molekülü içeriyor ve SARS-CoV-2’nin yüzeyindeki “spike” adı verilen proteine saldırması için vücudu hazırlıyor.

Aşının kullanımını AB 21 Aralık 2020’de onaylarken FDA de yine de aynı tarihte onaylamıştı.

Pfizer 6.dozu da hesaba katarak daha az flakon gönderecek.

Aralık ayında eczacılar tarafından her şişede ekstra dozun keşfedilmesiyle birlikte Pfizer yetkilileri 6 Ocak’ta FDA’ya acil kullanım metnindeki ilaç şişesinin “5 doz olduğu” ifadesini “6 doz” şeklinde değiştirtti.

Pfizer, Temmuz ayı sonuna kadar taahhüdü olan 200 milyon doz Covid aşısı için 6.dozu da hesaba katmayı planlıyor; böylece ABD’ye beklenenden daha az flakon gönderilecek.

Pfizer sözcüsü Amy Rose şirketin tedarik taahhütlerini flakonların değil dozların teslimine dayanan mevcut anlaşmalarına uygun yerine getireceğini belirtti.

Pfizer, aşıları Aralık ayı ortasında ilk kez göndermeye başladığında her flakonun 5 doz için yeterli olduğunu açıklamıştı. Ancak 6.dozun keşfinden sonra şirketin ekstra doz muhabbeti Avrupa’da da tartışmalara yol açtı. Bazı ülkeler Pfizer’ın daha az flakon gönderdiğinin farkına vardıktan sonra aşı randevularını iptal etmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *