Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

Salgının başından bu yana, dünyada 2 bin 200’den fazla hemşire yaşamını yitirdi
Haberler

Salgının başından bu yana, dünyada 2 bin 200’den fazla hemşire yaşamını yitirdi 

Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), Covid-19 nedeniyle 2 bin 200’den fazla hemşirenin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Konsey virüsün hemşireler üzerinde toplu travmaya neden olduğunu gösteren yeni kanıtlar bulunduğu uyarısında bulundu. 130 ülkeden yaklaşık 27 milyon hemşirenin kayıtlı olduğu Cenevre merkezli Konseyden yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 salgınında ön safta çalışan hemşireler arasında koronavirüs vakalarının yüksek seviyelerde olduğu vurgulandı.
Açıklamada, hemşirelerin sürekli artan iş yükü, devam eden taciz ve aşı karşıtlarının protestoları karşısında psikolojik sıkıntılarının giderek arttığının altı çizildi.
Salgın sürecinde yapılan araştırmalarda, COVID-19’un hemşireler için “benzersiz ve karmaşık bir travma biçimi” oluşturduğu aktarılan açıklamada, bu durumun gerek hemşireler gerekse çalıştıkları sağlık kurumları açısından kısa ve uzun vadede “potansiyel olarak yıkıcı sonuçları” olacağı uyarısı yapıldı.
hükümetlerin konuya derhal bir çözüm getirmemesi durumunda salgının hemşirelik mesleğine nesiller boyuncu zarar verebileceğine dikkat çekildi.

 Dünyada 6 milyon hemşire açığı var

COVID-19’un hemşirelerin mesleği bırakmasını tetikleyebileceği ileri sürülen açıklamada, halen dünyada hemşirelik mesleğinde 6 milyon istihdam açığının olduğu, gelecek 10 yılda emekli olacak 4 milyon hemşireyle bu sayının 10 milyona çıkacağı kaydedildi.
Açıklamada, salgının başından bu yana 2 bin 200’den fazla hemşirenin yaşamını yitirdiği ve virüsün hemşireler üzerinde toplu travmaya neden olduğunu gösteren yeni kanıtlar bulunduğu belirtildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *