Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

Blog

Yeni Akit Gazetesi’nin eczacılar hakkında kullandığı çirkin ifadeler üzerine Türk Eczacıları Birliği tarafından açıklama yapıldı
Haberler

Yeni Akit Gazetesi’nin eczacılar hakkında kullandığı çirkin ifadeler üzerine Türk Eczacıları Birliği tarafından açıklama yapıldı 

Yeni Akit Gazetesi’nin eczacılar hakkında kullandığı çirkin ifadeler üzerine Türk Eczacıları Birliği tarafından açıklama yapıldı. Pandemi şartlarında sağlık çalışanlarının omuzlarındaki yük gittikçe artarken şiddet olaylarının da artış gösterdiği ve söz konusu haberin de sağlıkta şiddetin bir parçası olduğu belirtildi.

 

3 Ocak 2021 tarihli Yeni Akit’te yer alan bir haberde: “Salgının yayıldığı Mart ve Nisan aylarında bir cerrahi maskeyi 5 liradan satarak maske karaborsasını fırsat bilip vatandaşın parasını çalan eczacıların temsilcisi Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak….” ifadelerine yer verilmesi eczacılar tarafından tepkiyle karşılandı.  Türk Eczacıları Birliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada “Halk sağlığına katkı sunmak için gecesini gündüze katan sağlık çalışanlarının çirkin iftiralarla uğraşacak zamanı yok. Ancak merak ediyoruz: Bu söylemin amacı nedir, bu haberin kaynağı nedir, bir gazete neden bir mesleğin mensuplarını küçük düşürme amacı taşır?” cümleleriyle tepki dile getirildi.

 

“Neredeyse 1 yıldır salgınla mücadele ediyoruz. Herkes için zor olan bu süreçte sağlık çalışanlarının omuzlarındaki yük her geçen gün artıyor. Sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin de her geçen gün arttığı gibi. Bu süreçte eczacılarımız, eczane çalışanlarımız darp edildi, pompalı tüfeklerle eczanelerimiz basıldı, hekimlerimiz, hemşirelerimiz tehdit edildi, sağlık çalışanları hastane kapısında barikat kurmak durumunda bırakıldı. Söz konusu haber de sağlıkta şiddetin bir parçası olmaktan ibaret” cümleleri kullanıldı. Maske karaborsası ithamı hakkında ise bahsi geçen dönemde artan maske fiyatlarında eczacıların inisiyatifinin olmadığını, yaşanan sorunların üretici firmalardan kaynaklandığını defalarca dile getirdikleri ifade edildi.

 

“Sosyal medyada son yılların popüler sözcüğü olan “troll” tabir edilen kişilerin bunları yapmasına ne yazık ki alıştık. Ancak bir “gazete”nin bunlara alet olmasını, bu alanda yol yürümesini aklımız almıyor. Yeni Akit’i basın etiğini, basın hukukunu ve iletişim fakültelerinde verilen gazeteciliğe giriş derslerinde öğretilen temel ilkeleri hatırlamaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanılırken konuya ilişkin hukuki sürecin de başlatıldığı ilan edildi.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Gerekli Alanlar İşaretlendi *